تبلیغات
پایگاه مقاومت شهید امینی - مطالب هفته سوم دی 1392


این بیابانها را نیروهاى متجاوز پر كرده بودند. تمام این سرزمین پاك و مظلوم و خونبار، در زیر چكمه‌ى متجاوزان بود و نیروهاى مسلّح و سازمانهاى نظامى ما، همه‌ى تلاش خودشان را براى دفع و سركوب دشمن مى‌كردند. اما این جوانان با دست خالى به مقابله با دشمن مى‌رفتند. آن روز شاید عدّه‌ى این جوانان، بیست، سى نفر بیشتر نبود. بیست الى سى جوانان با دست خالى؛ اما با دل استوار از ایمان و توكّل به پروردگار. در این‌جا، در این بیابانها، چند هزار تانك و نفربر زرهى از دشمن مستقر بود. آن جمع كوچك، براى مقابله با این جمع على‌الظّاهر بزرگ مى‌آمد؛ با ایمان به خدا و با توكل؛ آن‌گونه كه حسین‌بن‌على علیه‌السّلام، با جمع معدود، در مقابل دریاى دشمن ایستاد، قلبش نلرزید، اراده‌اش سست نشد و تردید در او راه پیدا نكرد. این جوانان، واقعاً همان‌طور بودند.
من در همین‌جا، از شهید علم‌الهدى پرسیدم: شما از سلاح و تجهیزات چه دارید كه این‌گونه مصمّم به جنگ دشمن مى‌روید؟ دیدم اینها دلهایشان آن‌چنان به نور ایمان و توكّل به خدا محكم است كه از خالى بودن دست خود هیچ باكى ندارند.
حركت كردند و رفتند. آنها خواستار جهاد در راه خدا و پذیراى شهادت در این راه بودند؛ چون مى‌دانستند حقّند. شهداى ما در هر نقطه‌ى این جبهه‌ى عظیم، با همین روحیه و با همین ایمان، جنگیدند.

عزیزان من! برادران و خواهرانى كه از منطقه‌ى دشت آزادگان، از هویزه، از سوسنگرد، از بُستان و از مناطق دیگرِ عشایرِ مختلف عرب در این‌جا هستید و یا كسانى كه از نقاط دیگر آمده‌اید! این صحنه‌هاى زیبا از جوانان رزمنده، یك درس است. یك درس بزرگ براى امروزِ ملتِ ایران و براىِ همیشه‌ى تاریخ. در انقلاب هم، ما با دست خالى به میدان آمدیم؛ اما با دلى سرشار از ایمان و عشق، با دستگاهِ تا دندان مسلّحِ دشمن، جنگیدیم و بر او پیروز شدیم. البته، مبارزه زحمت دارد؛ اما حق بر باطل، پیروز است.طبقه بندی: مناسبتهای ایام سال،

تاریخ : سه شنبه 17 دی 1392 | 01:59 ب.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات

شکوفایی استعدادهای بالقوه‌ی انسان در پرتو دستورات اسلام

             

انسان موجودی شگفت انگیز است که شناخت آن، زمینه را برای شناخت خداوند سبحان فراهم کرده و بستر را برای خداشناسی فراهم می‌کند:
  قَالَ النَّبِیُّ (ص) «مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّه‏» [۱]  هر کس خود را شناخت به تحقیق خدای خویش را شناخته است.
 انسان بالقوه بسیاری از کمالات معنوی و روحی را دارا می باشد؛ انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام آمده‌اند تا این کمالات را در انسان ظهور و بروز بدهند، هر انسانی می تواند به مراتب و کمالات انسان کامل راه یابد؛ چرا که این ظرفیت و گنجایش را خداوند در وجود انسان به ودیعه نهاده است و دستورات دین مقدس اسلام را برای همین امر نازل فرمود تا انسان بتواند با عمل به احکام و دستورات نورانی اسلام این مدارج را طی کرده و کمالات انسانی را کسب کند، مصداق کمال انسان «تقرّب به خدا» یا همان «قرب الى اللّه» است.[۲]
در ادعیه مختلف ائمه به ما یاد داده اند تا از خداوند سبحان، رسیدن به کمال انسانی(قرب الهی) را درخواست کنیم:
در دعای قنوت نماز عید فطر از خداوند درخواست می کنیم:«اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیْرَ مَا سَأَلَکَ بِهِ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ» اى خدا من از تو درخواست مى‌کنم بهترین چیزى را که بندگان نیکوکارت از تو درخواست کردند . اگر ائمه یاد داده اند از خداوند قرب الهی را درخواست کنیم؛ معلوم می شود ظرفیت پذیرش چنین مقامی را دارا هستیم و الا دعای ما لغو می‌شد.
نیز در زیارت عاشورا می خوانیم:« وَاَسْئَلُهُ اَنْ یُبَلِّغَنِى الْمَقامَ الْمَحْمُودَ لَكُمْ عِنْدَ اللّهِ» و از خدا درخواست می کنم که به مقام محمودی[۳] که خاص چهارده معصوم است مرا برساند .
و یا در دعای ابوحمزه ثمالی می خوانیم:«اُسئلکُ اللّهّم مِن خَیْرَ مَا سَأَلَکَ منه عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ » خدایا از تو می خواهم بهترین چیزی را که بندگان صالحت از تو خواسته اند.
تقرّب به خدا، فصل ممیز مکتب اخلاقى انبیا و اوصیا با سایر مکاتب اخلاقى است. و انبیاى الهى و اوصیاى آنها در طول تاریخ آن‏قدر بر این معنا تأکید کرده‏اند که حتى در ادبیات کفّار و مشرکان هم وارد شده است. مثلاً، قرآن از قول مشرکان مکه مى‏فرماید: «إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى»(زمر: ۳)؛ ما آن بت‏ها را فقط به خاطر این مى‏پرستیم که ما را به خدا نزدیک کنند. [۴]
نمونه بارز و کامل بندگان صالح خدا، ائمه طاهرین علیهم السلام هستند، در این ادعه مبارکه از خداوند آن چیزی را می خواهیم که ائمه می خواستند بنابراین در انسان استعداد رسیدن به مقام قرب الهی وجود دارد و آغاز سیر الی الله عمل نمودن به دستورات دین مقدس اسلام (عمل به واجبات و اجتناب از محارم) می باشد.

 پی نوشت:
................................................................................
[۱] بحارالأنوار ج ۲ ص ۳۲
[۲] محمدتقى مصباح، آموزش عقاید، ص ۲۴۶؛ همو، دروس فلسفه اخلاق، ص ۱۶۱؛ همو، پیش‏نیازهاى مدیریت اسلامى، تقریر
[۳]امام صادق(علیه السلام) درباره مقام محمود مى‏فرماید: مقام و مرتبه‏اى است كه همه پیشینیان و متأخران، غبطه آن را مى‏خورند.(نورالثقلین، ج ۳، ص ۲۰۶). در حدیث دیگرى چنین آمده‏است: وقتى على بن ابى طالب(علیه السلام)، آیه «فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ یَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً»؛(اسراء (۱۷)، آیه ۷۹). را تلاوت كرد، پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله)،به على(علیه السلام) فرمود: «همانا پروردگار متعال، شفاعت را به من بخشید تا در حق اهل توحید از امتم، شفاعت كنم و آن را درباره دشمنان تو و دشمنان فرزندان تو، ممنوع ساخت».(همان، ص ۲۰۷؛ تفسیر برهان، ج ۲، ص ۴۳۸)
[۴] محمدتقى مصباح، به سوى او، تحقیق محمدمهدى نادرى قمى، ص ۴۳
طبقه بندی: اخبار فرهنگی و اجتماعی،

تاریخ : سه شنبه 17 دی 1392 | 11:11 ق.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات

پس از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ۹۲ و حضور حماسی ملت مؤمن و غیور ایران، رهبر انقلاب در پیامی ضمن تشكر و قدردانی از مردم مسلمان ایران تاكید كردند كه حضور متراكم مردم در این انتخابات باطل‌السّحر بافته‌ها و گزافه‌های دشمنان و حسودان و طمع‌ورزان شد.


http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/24811/C/13921004_0124811.jpg

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در ۹۲/۰۴/۰۵ ضمن تشكر و قدردانی از نامزدهای انتخابات و تمكین آنها در برابر قانون فرمودند: «بنده لازم است از این حضرات تشكر كنم. این است كه كام مردم را شیرین میكند... حالا اگر بدقلقى نشان میدادند، در این قضایا رفتار نانجیبانه میكردند، یك چیزى را بهانه میكردند، دعوائى راه مى‌انداختند - كه دعوا را به هر بهانه‌اى میشود راه انداخت - كام مردم تلخ میشد. اینكه ما بارها و به تكرار از حوادث سال ۸۸ شكایت كردیم، گله كردیم، انتقاد كردیم، به خاطر این است.»
پیش از این نیز رهبر انقلاب درباره فتنه‌گران سال ۸۸ فرموده بودند: «در سال ۸۸ از راه‌هاى غیر قانونى وارد شدند، كشور را دچار هزینه كردند، براى مردم اسباب زحمت درست كردند، براى خودشان هم اسباب بدبختى و سرشكستگى در زمین و در ملأ اعلى شدند.»
به مناسب سالروز حماسه ۹ دی پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR كلیپ صوتی «سرشكستگان» را با موضوع «گناه نابخشودنی فتنه‌گران در سال ۸۸» منتشر می‌كند.

طبقه بندی: اخبار سیاسی روز،

تاریخ : یکشنبه 15 دی 1392 | 03:46 ب.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات


             

 به فرموده مولای متقیان حضرت علی (ع) هرکس با دیده عبرت به سرنوشت گذشتگان بنگرد پرهیزکار میشود و هرگز در پی بدی و ناسازگاری نمیرود. [۱]

ماجرای ثقیفه و حوادث عاشورا همیشه موجب رنجش مسلمانان بوده است به طوری که در تاریخ از آن به عنوان عرق شرم مسلمین یاد میشود.

مردم ولایت مدار ایران با عبرت از سرنوشت گذشتگان توانستند با خلق حماسه های گوناگون از جمله نه دی این عرق شرم را پاک کنند با این تفاوت که مردم ایران بدون خواست سفیر امام حسین(ع) بیعت مجدد کردند و بر سر بیعت خود ماندند و بدون آنکه  ندای هل من ناصر بلند  شود  فریاد لبیک یا خامنه ای تا آسمان به گوش همه  رساندند و پایه های کاخ سبز معاویه را ویران کردند و بر همگان ثابت شد اسلام ناب محمدی نتیجه انقلاب شکوهمند ایران است  و هرگز حادثه عاشورا و ثقیفه در این مرز و بوم قابل تکرار نیست.

آری روزهای سال به طور طبیعی همه مثل هم هستند ولی این انسانها هستند که با اراده و مجاهدتهای خود ایامی را خلق میکنند که در تاریخ ماندگار میشود. 

زمانی که روزنامه معاریو اسرائیل به نقل از منابع امنیتی خود ادعا کرد ایران تمام خطوط قرمز را رد کرده است و حداقل یک بمب اتم دارد[۲] پی به این مطلب نبرده بود که ایران  میلیون ها بمب اتم دارد که با خلق حماسه های سیاسی و مردمی با لبیک به ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای  اجازه تکرار حادثه های تلخ اسلام که با بی بصیرتی عوام و خواص به وجود آمده بود  را نمیدهند و انشالله تا زمانی که پرچم به دست صاحب اصلی این انقلاب یعنی امام زمان(عج) داده شود کنار نائب بر حقشان ایستاده اند تا اسلام ناب محمدی روز به روز پرشکوه تر شود.

اگر کمی تاریخ درخشان انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار گیرد مشاهده میکنیم که ملت ولایتمدار ایران با برخورداری از هوشمندی و هوشیاری بی نظیر خود در عرصه مقابله با دشمنان اسلام با اقدام به هنگام و حضور سرنوشت ساز در صحنه, نتیجه نبرد را به نفع خود رقم زده و مایه سربلندی و افتخار انقلاب و نظام جمهوری اسلامی شده اند.

حضور ارزشمند مردم ایران در حماسه های مختلف از جمله نه دی انقلاب اسلامی را در مقابل دشمنان داخلی و خارجی بیمه کرد و باعث خشم دشمنان اسلام شد به گونه ای که تحریم های یک جانبه و چند جانبه کشورهای غربی بعد از هر حماسه ای شدید تر شد تا به نحوی مردم غیور ایران را سست کنند ولی به فضل الهی هربار حماسه پرشکوه تری برگزار شد.

بدون شک مردم ولایتمدار ایران با برافراشتن پرچم بصیرت و ولایت مداری پا به پای ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای حرکت خواهند کرد و بر جهانیان نشان خواهند داد بمب اتم اسلام حماسه های است که پایه های ظلم را به لرزه در می آورد.

منابع:

۱-شرح نهج البلاغه جلد اول صفحه ۲۲

۲-خبرگزاری فارس
طبقه بندی: اخبار سیاسی روز،

تاریخ : یکشنبه 15 دی 1392 | 03:42 ب.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات

         

قرآن کریم هدف از خلقت را رسیدن به مقام عبودیت که همان قرب الهی است معرفی می کند، و در آیات مختلف یادآور می شود که آسمان و زمین لغو و بیهوده آفریده نشده بلکه هدفی مقدس ورای این آفرینش عظیم وجود دارد. لذا شایسته است انسان برنامه ای جهت خود شناسی(معرفت نفس) داشه باشد.

در اصول معارف حقیقی ، پس از معرفت خدای سبحان هیچ موضوعی برای انسان به پایه اهمیت معرفت نفس و خودشناسی نیست ، زیرا که اساس دین و رستگاری است . خدای سبحان فرمود : «وَ نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها ، فَأَلْهَمَها فُجُورَها وَ تَقْواها ، قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاها ، وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسَّاها» (شمس ۷-۱۰) سوگند به نَفْس و آن كس كه آن را درست كرد ،سپس پلیدكارى و پرهیزگارى‏اش را به آن الهام كرد، كه هر كس آن را پاك گردانید، قطعاً رستگار شد، و هر كه آلوده‏اش ساخت، قطعاً درباخت ..

مرحوم علامه طباطبایی(ره) در توضیح آیات سوره شمس می‌نویسد: بنابراین همین آیات هم به طوری که می بینید، مسیر و راهی را فرض کرده که یک  سر آن، نفس معتدل و ساده و یک  سر دیگرش رستگاری و یا محرومیت است و آنگاه این دو نتیجه یعنی رستگاری و یا محرومیت را مبنی بر تزکیه نفس و آلودگی آن نموده است [۱]ادامه مطلب

طبقه بندی: اخبار فرهنگی و اجتماعی،

تاریخ : یکشنبه 15 دی 1392 | 03:36 ب.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات


طبق تحقیقات انجام شده از منظر درون دینی، اسلام، دین تكامل یافته پیامبران الهی  است که توانست با معجزه جاوید الهی خود, انقلاب فرهنگی  در سراسر دنیا ایجاد کند  و به طرز معجزه آسایی تحولات عظیمی در شبه جزیره عربستان ایجاد کند. برای مثال حضرت محمد(ص) در بیابان های سوزان عربستان که عرب جاهل بدنبال زنده به گور کردن دخترانشان، جنگ، غارت و خونریزی بود توانست انقلاب فرهنگی ایجاد کند.

این انقلاب فرهنگی به حدی بود که تمام دانشمندان غرب در برابر آن سر تسلیم فرود آوردند و با تشکیل گروهی در پی علت رمز این انقلاب فرهنگی بودند تا متوجه شوند اسلام چگونه توانست به این اندازه تحولات فرهنگی در قبایل عربستان و کشورهای مسلمان ایجاد کند.

یکی از خاورشناسان معروف آلمانی به نام "نولدکه" طی تحقیقاتی ادعا کرد:

بلاغت قرآن با سادگی که دارد فضیلت آن به اوج کمال رسیده و به واسطه این کتاب ملتی متمدن از قبایل وحشی و بی تربیت ایجاد گردید و به دنیا تعلیم و تربیت آموختند.[۱]

درست چند سال بعد از تحقیق خاورشناس معروف آلمانی یکی از کشیشان اروپا به نام "پرلامنس " ادعای دیگر کرد.

وی در تحقیقات گسترده خود به این نتیجه رسید که قرآن نه تنها عرب را داخل اسلام نمود بلکه در حدود سیصد گونه ملت از ملل مختلفه در آن داخل کرده و روز به روز سایه قرآن بر تمام آفریقا و آسیا پهن تر میشود در صورتی که تمامی مبشرین غرب فقط در حال نظاره هستند و کاری از دستشان بر نمی آید.[۲]

اینجاست که پی به سخنان گهربار ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله خامنه ای میبریم که بارها فرمودند:

انس با قرآن، معرفت اسلامی را در ذهن ما قویتر و عمیقتر می کند . بدبختی جوامع اسلامی، به خاطر دوری از قرآن و حقایق و معارف آن است. آن کسانی از مسلمانان که معانی قرآن را نمی فهمند و با آن انس ندارند، وضعشان معلوم است. حتی کسانی هم که زبان قرآن، زبان آنهاست و آن را می فهمند، به خاطر عدم تدبر در آیات قرآن، با حقایق قرآنی آشنا نمی شوند و انس نمی گیرند. می بینید که آیه ی «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» یعنی خداوند مؤمنین را زیردست و زبون کفار قرار نداده است - در کشورهای عربی و به وسیله ی مردم عرب زبان در دنیا خوانده می شود، اما به آن عمل نمی گردد . در آیات قرآن، توجه و تنبه و تدبر نیست؛ لذا کشورهای اسلامی عقب مانده اند.

انس با قرآن، یعنی قرآن را خواندن و باز خواندن و باز خواندن و در مفاهیم قرآنی تدبر کردن و آنها را فهمیدن . فارسی زبانها می توانند از ترجمه ی قرآن استفاده کنند و کلمات قرآنی را به طور تقریب بفهمند و مضامین آیات قرآن را دریابند و در آنها فکر و تأمل کنند .
اگر در آیات قرآن تأمل بکنیم، اراده و استقامت ما قویتر و بیشتر از این خواهد شد . همین آیات قرآنی است که توانست در روزگاری، انسانهایی را تربیت کند که با دنیای کفر و ظلمات بستیزند . همین معارف است که ملت بزرگ ما را وادار کرد و مجهز نمود که با دنیای مدرن مظلم جاهلیت - جاهلیت مدرن و جاهلیت قرن بیستم - مقابله کند . امیدواریم که ملت ما روز به روز به قرآن و حقایق قرآنی نزدیکتر بشوند.[۳]

آری انسان به راحتی میتواند معجزه ابدی قرآن را درک کند و با انس با قرآن اعجاز آن را تجربه کند و از این  معجزه اسلام برای نزدیک شدن به معبود خود استفاده کند و با قرآن تغیراتی عظیم در خود به وجود آورده به نحوی که دنیا سرتسلیم در برابر او فرود آورد همانطور که بزرگان ما با استفاده از قرآن و سخنان اهلبیت دنیا را شیفته خود کردند و با کمترین امکانات جهان را به تسخیر خود درآوردند.

بدون شک قرآن را میتوان  معجزه بزرگ اسلام نام برد که اعجاز آن اکنون در تمام کشورهای جهان به راحتی مشاهده میشود.

منابع:

۱-قرآن از نگاه دانشمندان غرب صفحه ۳۵

۲-همان صفحه ۳۷

۳-بیانات حضزت آیت الله خامنه ای در محفل انس با قرآن ۲۴.۴.۱۳۸۹
طبقه بندی: اخبار فرهنگی و اجتماعی،

تاریخ : یکشنبه 15 دی 1392 | 03:30 ب.ظ | نویسنده : دزفولیان | نظرات